Problemy z telefonami miewamy praktycznie codziennie. Kilkuletnie egzemplarze zacinają się, zawieszają i bardzo długo wczytują dane. Ale to nie najpoważniejsze problemy, jakie mogą nas spotkać w związku z najczęściej używanym przez nas urządzeniem. Telefon się nie włącza – co zrobić? Jaka może być tego przyczyna i jak poradzić sobie z tym problemem, kiedy nie możemy bez smartfonu zacząć dnia?

Telefon się nie włącza dlaczego

Telefon potrzebny od zaraz!

Funkcjonowanie bez telefonu jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe. Oprócz tego, że służy nam do kontaktu z innymi ludźmi każdego dnia, to dzięki niemu załatwiamy sprawy zawodowe, troszczymy się o dzieci, dokonujemy zakupów, kontrolujemy wydatki, opłacamy rachunki, planujemy harmonogram dnia, a nawet oglądamy filmy. Telefon służy nam więc przez cały dzień, a nawet w nocy. Czy możemy się bez niego obyć? Właściwie jest to niemożliwe – nowe technologie sprawiły, że chcemy być online w każdej minucie naszego życia i niejako uzależniły nas od takiego stanu. Telefon jest pierwszym urządzeniem, z jakim mamy do czynienia rano i ostatnim, z którego korzystamy wieczorem. Nawet budziki nie są już standardowe – korzystamy z tych, zainstalowanych w smartfonach. Czy może być coś gorszego niż sytuacja, kiedy telefon się nie włącza? Jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego telefon się nie włącza?

Przyczyn usterki może być wiele. Jeśli telefon całkowicie nie reaguje na włączanie, powinniśmy zacząć się poważnie zastanawiać, co było nie tak po naszej stronie, co mogło narazić urządzenie na zepsucie. Wcale to nie my musimy być bezpośrednią przyczyną problemów. Bardzo często to wady fabryczne są odpowiedzialne za to, że telefon się nie włącza, nawet jeśli od początku działał bez zarzutu.

Pierwsze co może przyjść nam do głowy to upadek z wysokości na twarde podłoże. Być może w nocy przez przypadek potrąciliśmy go ręką sprawdzając godzinę lub wyślizgnął nam się z rąk podczas przeglądania mediów społecznościowych. Nie pamiętasz takiej sytuacji? O poważnym upadku świadczyłyby zapewne pęknięcia na wyświetlaczu lub widoczne rysy na ekranie. Być może to dziecko przez przypadek upuściło telefon podczas naszej nieobecności – przyczyn może być wiele. Jeśli jednak nie jest to upadek, mamy jeszcze kilka pomysłów, co mogło spowodować problemy z urządzeniem.

Telefon się nie włącza

Zalanie telefonu to jedna z najczęstszych przyczyn usterek smartfonu. Jeśli urządzenie się nie włącza, istnieje duże prawdopodobieństwo, że został zalany wodą lub zmókł podczas deszczu. Być może wpadł nam do wanny podczas kąpieli, co zdarza się naprawdę bardzo często. Niestety nieodpowiedzialne użytkowanie telefonu bardzo często prowadzi do tego poważnych uszkodzeń.

Urządzenia z wymienną baterią mogą być zaśniedziałe w punkcie styków lub blaszka na akumulatorze nie łączy. To może być także bezpośrednia przyczyna tego, że telefon się nie włącza. Inną przyczyną może być także uszkodzenie portu ładowania. Czasem przez nieumiejętne wyciąganie kabla, złącze ładowania zostaje uszkodzone.

Oprócz tego, zupełnie niezależnie od użytkownika, problem może tkwić w uszkodzeniu oprogramowania, czy wadliwym wyświetlaczu. Czasami problem stanowi także płyta główna.

Telefon się nie włącza – co zrobić?

Samodzielna diagnoza nie jest łatwa, szczególnie w przypadku osób, którym nie po drodze z naprawą urządzeń elektrycznych. Nie musisz posiadać umiejętności naprawy tak zaawansowanych technologicznie urządzeń – nie jest to łatwy temat. Jeśli telefon się nie włącza, warto jednak na początek samodzielnie obejrzeć telefon i jego dostępne zakamarki. Na początek należy wyciągnąć baterię. Oczywiście jest to możliwe wyłącznie w smartfonach, które posiadają wymienną baterię. Czasami wystarczy przeczyścić styki, aby telefon wrócił do pełni sprawności.

Jeśli to nie pomoże, kolejnym krokiem jest przeczyszczenie portu ładowania telefonu. Wystarczy poświecić latarką, aby zobaczyć, czy wewnątrz nie znajdują się żadne cząsteczki kurzu lub ciał obcych. Warto sprawdzić także samo złącze ładowarki. Czasami po nadepnięciu na końcówkę kabla, złącze się wygina. Wówczas po włożeniu w port, nie ładuje telefonu.

Jeśli jesteś majsterkowiczem i znasz się na nowoczesnych smartfonach, możesz rozkręcić telefon i sprawdzić jego wnętrze. Potrzebujesz jednak do tego odpowiednich narzędzi. Jeśli ich nie posiadasz lub nie masz wystarczającej wiedzy na temat tego typu urządzeń, warto zgłosić się do profesjonalnego serwisu, który zdiagnozuje problem. 

Serwis smartfonów

Serwis smartfonów to kompleksowa pomoc w naprawie urządzeń, w tym również telefonów nowej generacji. W serwisie otrzymasz fachową diagnozę problemu oraz wycenę naprawy. Jeśli będzie ona nieopłacalna, dobry serwis z pewnością Cię o tym poinformuje. Jeśli jednak naprawa nie będzie aż tak kosztowna, serwis dokona profesjonalnej naprawy przez specjalistów w dziedzinie smartfonów. Być może problem nie jest tak poważny, jak mogłoby się wydawać. Czasami wystarczy wgranie nowego oprogramowania lub wymiana baterii na nową, aby smartfon działał jak dawniej i służył Ci każdego dnia bez żadnych problemów.

Naprawa smartfona